Była szefowa amerykańskiej Federalnej Komisji Handlu twierdzi, że Meta (dawniej Facebook) stosowała strategię monopolistyczną, przejmując rosnących rywali. Stawką w trwającym procesie może być rozbicie imperium Zuckerberga.
Podczas poniedziałkowego wystąpienia Lina Khan, była przewodnicząca Federal Trade Commission (FTC), powiedziała wprost: Meta przejęła Instagram i WhatsApp nie dlatego, że była innowacyjna – ale dlatego, że spanikowała.
– Facebook widział, że Instagram i WhatsApp rosną w astronomicznym tempie. W pewnym momencie postawił na strategię „kup albo zakop” – jeśli nie mógł z nimi wygrać, po prostu ich przejmował albo blokował dostęp do swojej sieci, – powiedziała Khan w programie Squawk Box.
FTC kontra Meta: monopol na rynku społecznościowym?
Proces FTC przeciwko Meta rozpoczął się właśnie w poniedziałek i może doprowadzić do przymusowego rozdzielenia trzech największych platform społecznościowych na świecie: Facebooka, Instagrama i WhatsAppa.
Chodzi o przejęcia z 2012 roku (Instagram za 1 miliard dolarów) i 2014 roku (WhatsApp za 19 miliardów). Według FTC, były to ruchy mające na celu wyeliminowanie konkurencji i zabetonowanie pozycji giganta na rynku mediów społecznościowych.
Meta oczywiście odrzuca zarzuty, twierdząc w pretrial brief, że nie posiada monopolu, a rynek jest bardziej konkurencyjny niż kiedykolwiek.
Lina Khan: nie ma terminu ważności na nielegalne transakcje
– Nie istnieje coś takiego jak przedawnienie dla nielegalnej transakcji, – zauważyła Khan, dodając, że ekosystem mediów społecznościowych wyglądałby dziś zupełnie inaczej, gdyby nie doszło do tych przejęć.
Proces, według niej, nie dotyczy tylko jednej firmy, ale fundamentalnych zasad wolnego rynku:
– To sprawa o wolność i uczciwość w handlu.
Rozdzielenie Meta? Wszystko zależy od wyroku
Choć nie doszło jeszcze do ugody, Khan przyznała, że zawsze istnieje taka możliwość. Do tego czasu jednak – cytując ją – wszyscy musimy poczekać na werdykt w sprawie odpowiedzialności i ewentualnego środka zaradczego.
Meta, Trump i wpływy polityczne
W rozmowie poruszono też wątek relacji Meta z polityką. Mark Zuckerberg miał przekazać milion dolarów na inaugurację Donalda Trumpa i pojawiać się na spotkaniach z prezydentem. Khan stwierdziła, że cieszy się, iż próby oddalenia sprawy przez Meta jak dotąd się nie powiodły.